LGBT POKRET I NACIONALNI SENTIMENTI: POLITIKE IS/U/KLJUČENOSTI UNUTAR LGBT ZAJEDNICE U SRBIJI
Ključne reči:
LGBT pokret, civilno društvo, nacionalizam, Srbija, bivša Jugoslavija, generacijski jazApstrakt
LGBT pokret u Srbiji izrastao je iz feminističkog pokreta koji je tokom 1990tih godina bio jedan od glavnih stubova mirovnog pokreta u bivšoj Jugoslaviji i Srbiji. Ovaj rad prespituje odnos savremenog LGBT pokreta u Srbiji prema javnom i otvorenom izražavanju nacionalnih oseć anja: (a) unutar javnog diskursa, ali i (b) unutar manjih subkulturnih krugova LGBT zajednice u Srbiji, kao i (c) način na koji aktivisti danas vide društvenu misiju savremenog LGBT pokreta u okvirima društva Srbije. Analiza je fokusirana na četiri LGBT organizacije (Labris, Gaitan, Egal i BG Pride) koje su trenutno najaktivnije u javnom prostoru društva Srbije. Diskurzivna analiza je uključivala nekoliko vrsta empirijskih podataka: (a) podatke objavljene na zvaničnim web stranicama LGBT organizacija, (b) medijske sadržaje u vezi sa aktivnostima LGBT organizacija i njihovih članova, i (c) podatke prikupljene polu– strukturisanim intervjuima sa istaknutim LGBT aktivistima iz ovih organizacija. Analiza pokriva nekoliko tematskih oblasti: (a) stav LGBT pokreta prema mainstream politici, (b) odnos LGBT pokreta prema ratovima i nasleđu 1990tih, (c) uticaj ratnog nasleđa na aktuelnu politiku LGBT pokreta u smislu saradnje sa državnim institucijama i drugim LGBT organizacijama u region.
Analiza pokazuje da u LGBT zajednici postoje tenzije koje oblikuju politiku pojedinih organizacija prema toleranciji ili netoleranciji prema izražavanju nacionalnih oseć anja.
Te su politike dijelom uvjetovane generacijskim jazom koji postoji između pripadnika LGBT zajednice koji pripadaju generaciji koja je preživjela devedesete i bila aktivna u
mirovnom pokretu, i onima koji su rođeni nakon toga, ali i pripadnošć u trenutnim političkim grupama i organizacijama koje učestvuju u oficijelnom političkom sistemu.
Reference
Bilić, B. (2011). A concept that is everything and nothing: Why not to study (post-) Yugoslav anti-war and pacifist contention from a civil society perspective. Sociologija, 53 (3) 297–322. DOI: 10.2298/SOC1103297B
Forsyth, T. (ed.) (2005). Encyclopedia of International Development. London-New York: Routledge.
Kaldor, M. (2003). Global civil society: An answer to war. Cambridge: Polity Press.
Maffesoli, M. (1996). The Time of the Tribes: The Decline of Individualism in Mass Society. London: SAGE Publication; New Delhi: Thousand Oaks.
Mlađenović, L. (2005). Kako je počelo organizovanje lezbejki i homoseksualaca u Beogradu: Prvo je stiglo jedno pismo. In Lj. Živković and M. Kojadinović (eds.), Prvo je stiglojedno pismo: Petnaest godina lezbejskog i gej aktivizma u Srbiji i Crnoj Gori 1990–2005 (pp. 7–10). Beograd: Labris – organizacija za lezbejska ljudska prava.
Nebrigić, D. (2009). Izveštaj: Arkadija, gej-lezbejskilobi, 1990–1995. In Dejan Nebrigić: Buntovnik sa razlogom (pp. 99–104). Beograd: Žene u crnom.
Pavlović, V. (2006). Civilno društvo i demokratija. Beograd: Službeni glasnik.
Scott, J. W. (1991). The Evidence of Experience. Critical Inquiry, 17 (4) (pp. 773–797), available on: https://www.jstor.org/stable/1343743?seq=1
Stojanović, B. (2005). LG identitet u ratu. In Lj. Živković and M. Kojadinović (eds.), Prvo je stiglojedno pismo: Petnaest godina lezbejskog i gej aktivizma u Srbiji i Crnoj Gori 1990–2005 (pp. 37–41). Beograd: Labris – organizacija za lezbejska ljudska prava.
Živković, Lj. & Kojadinović, M. (eds.) (2005). Prvo je stiglo jedno pismo: Petnaest godina lezbejskog i gej aktivizma u Srbiji i CrnojGori 1990–2005. Beograd: Labris – organizacija za lezbejska ljudska prava.