O ĆURKAMA, PILIĆIMA I CITATNIM INDEKSIMA

Autori

  • Ivan Kovačević Univerzitet u Beogradu Filozofski fakultet

Ključne reči:

antropologija, citatni indeks, SSCI, Thompson-Reuters, vrednovanje nauke, finansiranje časopisa, Srbija

Apstrakt

Analiza citatne liste ''Reuters''-ove kompanije koja rangira časopise iz antropologije pokazuje metodološke greške u procesu izgradnje ove citatne liste. Ta lista polazi od američke tradicije četvoropoljne antropologije i jednako tretira časopise koji pripadaju potpuno različitim naučnim disciplinama – biofizičkoj antropologiji, praistorijskoj arheologiji, antropološkoj lingvistici i sociokulturnoj antropologiji. četiri potpuno različite naučne zajednice se ne mogu porediti prostim brojanjem citata, a dodatnu zbrku unose druge vrste časopisa koje se takodje rangiraju, kao što su časopisi koji obuhvataju sve četiri discipline, zatim neki koji obuhvataju neku od disciplina i neku drugu ne-antropološku nauku (sociokulturna antropologija i sociologija), zatim koje uopšte nisu u suštinskoj vezi sa antropologijom i bave se opštim pitanjima globalizacije ili su regionalni i određeni region posmatraju multidisciplinarno što znači istorijski, geografski, politički, ekonomski, pa i antropološki. Prema tome, bilo kakva rang lista ovih časopisa bila bi jednaka pravljenju jedinstvene tabele četiri američka nacionalna sporta (bejzbol, hokej, košarka i američki fudbal) i stoga je slabe primenljivosti u Americi, dok je u Evropi u potpunosti odbačena. Jedino srpski upravljači naukom uvažavaju ovu bastardnu listu i nameu je kao kriterijum za ocenjivanje i model za izgradnju još bastardnije domae zajedničke top-liste časopisa, na kojoj se nalaze časopisi niz različitih nauka (istorije, arheologije, istorije umetnosti, etnologije/antropologije, muzikologije), ali i časopisi koji se bave samo delom ovih nauka, kao što su vojna istorija, numizmatika, vizantologija ili zaštita spomenika kulture itd. To ovu listu čini neupotrebljivom za procenu pojedinog časopisa, a društveno opasnom ukoliko bi služila kao kriterijum za finansiranje pojedinih nauka i časopisa.

Reference

Borofsky, Robert. 2002. The Four Subfields: Anthropologists as a Mythmakers. American Anthropologist 104 (2): 463-480.

Gavrilović, Ljiljana. 2008. Vodič iz Omelasa: akciona antropologija u glazuri od čuda. Etnoantropološki problemi 3 (2): 89-105.

Koen, Moris i Ernest Nejgel. 1965. Uvod u logiku i naučni metod. Beograd: Zavod za izdavanje udžbenika.

Kovačević, Ivan. 2008. Odnos države prema humanističkim naukama u Srbiji početkom dvadeset prvog veka. Citatometrija kao pokušaj ubistva srpske antropologije. Etnoantropološki problemi 3 (2): 33-34.

Kuzmanović, Zorica. 2009. Upotreba etnografskih analogija u arheološkom zaključivanju, Etnoantropološki problemi 4 (1): 133-148.

Porčić, Marko. 2006. Etnoarheologija – sadašnjost kao ključ za prošlost. Etnoantropološki problemi 1 (2): 105-121.

Vidojević-Škara, Ljubica. 1968a. Osnovi statistike. Beograd.

Vidojević-Škara, Ljubica. 1968b. Statistički metod u društvenim naukama. Beograd: Zavod za izdavanje udžbenika.

Žikić, Bojan. 2008a. Kako složiti babe, žabe i električne gitare. Uvod u kognitivnu antropologiju. Antropologija 6: 117-139.

Žikić, Bojan. 2008b. Neukroena ''goropad'': upravljanje reprodukcijom kao kulturna praksa, Etnoantropološki problemi 3 (1): 143-157.

##submission.downloads##

Objavljeno

2009-06-30

Broj časopisa

Sekcija

Original scientific paper